عمارت فکری

خانه فکری با بادگیرهای بلند و زیبا ، یکی از الگوهای اصیل معماری جنوب و شاهکاری بی بدیل در ساحل بندرلنگه در هرمزگان است. اين اثر زيبا جزء آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. این اثر در آخر دوره قاجاریه به دست عبدالواحد فکری از تجار معروف شهر ساخته شد.  روزگاری خانه فکری، به عنوان سکونتگاه مرکز تجارت و بازرگانی در بندرلنگه شهرت داشت به همین علت در ساخت این بنا دو بخش اندرونی و بیرونی برای اسکان خانواده فکری و پذیرایی از مهمانان و تجار در نظر گرفته شد.

وجود پنج بادگیر، 2 زیر زمین، 25 اتاق و حیاط مرکزی از جلوه های زیبای خانه قدیمی فکری است. سنگ، ساروج و گچ مصالح بکار رفته در ساخت خانه فکری است.

سقف این بنا از تیرهای چوبی از جنس چندل آفریقایی ، حصیر های بافته شده از برگ درخت خرما و حصیرهایی از نی بافته شده با پوشش کاه گل است.

قرار گرفتن خانه فکری در ارتقاع پنج متری از سطح زمین ، وجود راه روها ، بادگیرها با معماری ویژه از دلایل تهویه و خنکی هوای داخل این خانه است.

خانه قدیمی فکری با 3 هزار و 400 متر مربع مساحت و زیر بنای هزار و 200 متر مربع در سال 1375 در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است .

تصویر زیر حِجلِه یا همان اتاق مخصوص عروس و داماد برای جشن عروسی است که سرتاسر آن به سبک محلی و بر اساس نماد خاصی تزئین شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.