جاذبه های شهر پارسیان

ساحل زیبای بندر بوستانو، ساحل نیرم، بندرتِبِن، چشمه تنگه بردول، چشمه تنگه سریدون (سی رودان)، چشمه شمس، چشمه تنگ آب دبه، چشمه فاریاب، چشمه بنوسرکوه، گاله مزرو و زاخر در برکه دوکاء آبدان و آبشارچله، طبیعت سرکوه شنبه در ارتفاعات روستای فومستان، طبیعت تمبو، آسیاب­های آبی فاریاب و آسیاب فومستان از زیبایی­های چشم نواز و دیدنی این شهرستان هستند.

با وجود این همه زیبایی طبیعی نباید از سواحل زیبا، بسیار بکر، تماشایی و آرامش بخش منطقه غافل ماند.

 

 

این منطقه، به دلیل قرار گرفتن در جوار خلیج فارس و شرایط آب و هوایی مناسب ظرفیت­‌های فراوانی در بخش کشاورزی دارد و مردم بیشتر به کشاورزی، صیادی و تجارت مشغول هستند .

 

نخلستان‌های گسترده و سرسبز یکی از ویژگی‌های طبیعی و خاص منطقه پارسیان محسوب می‌شود.

در گذشته محصولات خرما و غله از این منطقه به هند و مومباسا صادر می شد و مردم منطقه از راه تجارت و سفر به هند و آفریقا امرار معاش می‌کردند.

این منطقه دارای غذاهای سنتی و کم نظیری همچون مجبوس، رنگینک، لگیمات، خمفروش، گیویده، حل، حلیم، برنج سرخ، ته چین ماهی است.

شهرستان پارسیان شامل ۲ بخش (بخش مرکزی و بخش کوشکنار) ، ۳ شهر (پارسیان- کوشکنار- دشتی) و ۴ دهستان (بوچیر- بهدشت- کوشکنار- مهرگان) است.

جاهای دیدنی پارسیان از سمت شمال به شهرستان های مُهر و لامرد (استان فارس)، از سمت جنوب به خلیج فارس، از مغرب به شهرستان عسلویه (استان بوشهر) و از سمت مشرق به بخش شیبکوه از توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان محدود می‌شود.

بندر صیادی جوادالائمه

بندر صیادی جوادالائمه نیز از جاذبه های گردشگری این شهرستان است که علاوه بر زیبایی ساحل و لنج ها و شناورهای صیادی تاثیر ویژه ای بر اقتصاد منطقه دارد.

 

 

مقبره پرگوده

در نزدیکی محله احشام اتاق کوچکی است که به آن مقبره پرگوده می گویند.

پیر زیارت پارسیان

در بندر زیارت محلی به نام «پیر زیارت» مشهور است که مردم از اطراف برای دعا و زیارت به آن رو می آورند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.