شهرستان بستک

 

بستک با قدمتی تاریخی یکی از شهرستان‌های استان هرمزگان می‌باشد که در قدیم محلی برای استراحت کاروان‌ها بوده است. این شهرستان در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد.

مردم بستک با گویش اَچُمی بستکی سخن می‌گویند که از دسته  زبان‌های پارسی جنوب غربی ایران است. این شهر تا سال ۱۳۳۴ جزء لارستان در استان فارس بود. بستک پیشینه تاریخی و سیاسی طولانی دارد. دارای بیش از دویست روستا بوده، که در سال ۱۳۶۴ بخش وسیعی از روستاهای منطقه‌ای به نام روئیدر از بستک جدا شد و به بخش خمیر پیوند دادند و در سال ۷۰ تعدادی دیگر جدا شدند. از اقسام خوراکی‌های سنتی منطقه بستک و بخش‌های آن مَهوه است که در جنوب ایران شهرت فراوانی دارد. بعضی نیز آن را مَهیاوه می‌نامند.

در منطقه‌ی امیرنشین‌های هفتگانه امارات متحده عربی، محله‌ای وجود دارد که به نام محله‌ی «بستکیه» معروف است. این محله اگرچه، در تبلیغات دولتی دبی امارات معرفی می‌شود، اما بنا به شواهد نمونه آشکاری از خلاقیت و هنر معماران بستکی در کرانه‌های جنوبی خلیج فارس است. از شیوۀ معماری بستکی به عنوان سبکی فراگیر و مهم در دو سوی خلیج فارس می‌توان یاد کرد. این شهر به علت قدمت زیاد جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که هر کدام جذابیت خاصی دارد.

اغلب اراضی شهرستان بستک دارای قابلیت مرتعی است ومناسب‌ترین اراضی جهت استفاده‌های مرتعی و برداشت علوفه محسوب می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.