جزیره تنب بزرگ

جزیره تنب

 

جزیره تنب بزرگ (تمب بزرگ) یکی از جزیره‌های سه‌گانه ایران در خلیج فارس است. این جزیره براساس تقسیمات کشوری بخشی از شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان است. جزیره از شمال به قشم، جنوب به ابوموسی، شرق به عمان و از غرب به تنب کوچک ختم می‌شود. تنب بزرگ جزیره‌ای تقریباً گِرد و قطر آن در حدود چهار کیلومتر است. خاک جزیره شنی و خشک است. این جزیره تپه‌هایی دارد که بلندترین آن‌ها (ارتفاع: ۵۳ متر) در بخش شمالی واقع است. بخش جنوبی هموار، و مناسب‌ترین لنگرگاه جزیره است. در این بخش گیاهان صحرایی می‌روید که به مصرف چرای دام‌های محلی می‌رسد.

 

دریانوردان در هنگام نزدیک شدن، جزیره را به شکل تپه‌ای در میان آب می‌دیدند و آن را تمب نامیدند. هنوز مردم ساحل‌نشین بندرعباس و بندر لنگه جزیره را در گویش محلی تمب گپ، به معنای تمب بزرگ می‌نامند. برای وجود مارهای سمی خطرناک در تنب بزرگ، این جزیره تنب مار نیز خوانده شده‌است.

 

 

نزدیک سواحل این جزیره خانه‌های مسکونی از راه چند خیابان بهم پیوسته‌اند که به آن شهرک گفته می‌شود. شهرک محل اقامت خانواده‌های نظامیان ایرانی و کارکنان ادارات دولتی مانند بیمارستان، برق، آب، بخشداری و.. است. همچنین در این شهرک بخش‌های تجاری و فروشگاه نیز وجود دارد. این جزیره دارای موج شکن ، فرودگاه و اسکله نسبتاً بزرگی است. این جزیره کاملاً نظامی است و یگان‌هایی از ارتش ایران و سپاه پاسداران در آن جا هستند. در این جزیره معدن خاک سرخ نیز وجود دارد.

این جزیره دارای جمعیت اندک است که از اهالی بندرلنگه و نیز عرب های قبیله بنی یاس دبی هستند. ساکنین جزیره از طریق ماهیگیری، صید مروارید و مختصری هم از زراعت و باغداری امرار معاش می کنند. باغ های میوه و نخلستان هم در غرب جزیره به چشم می خورد.

 

 

این جزیره از نظر پوشش گیاهی بسیار فقیر است.گیاهان موجود در جزیره از انواع گیاهان شورپسند هستند. مانند درختان لور(انجیرهندی)، تمر، کرت، مغیر، گز و… که از میان آنها انجیر هندی درخت فراوان این جزیره است.

در آب های پیرامون جزیره انواع ماهی‌های خوراکی مانند سنگسر، شیر، حلوا، قباد، شوریده و… یافت می‌شود. همچنین کوسه، دلفین، ماهی مرکب، لاک پشت دریایی، انواع خرچنگ دریازی و نرمتنان دیده می شود. از پرندگان این جزیره می توان انواع کاکایی، دم سرخ معمولی، بلبل خرما، پرستو، اگرت سفید و… نام برد. پستانداران این جزیره بیشتر شامل جوندگان مانند موش خانگی، موش سیاه، موش انباری، خرگوش وحشی و… است. از خزندگان جزیره می توان به مارهای سمی مانند افعی شاخدار، مار جعفری که بسیار فراوان است اشاره کرد. از سوسماران انواع جکو، اسکینک، آگاما و نیز بزمجه را می توان نام برد. عقرب در این جزیره زیاد بوده و به ویژه عقرب‌های مزبوتوس و آندروکتونوس که به فراوانی دیده می شوند.

 

 

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.