جزیره هندورابی

جزیره هندورابی

 

جزیره هندورابی بین دو جزیره کیش و لاوان قرار گرفته است. فاصله این جزیره تا کیش ۲۳ کیلومتر است و از بندرعباس تا آن ۳۲۵ کیلومتر در راه خواهید بود.

در اسناد قدیمی اینطور آمده که هلندی‌ها در سال ۱۶۴۵ نام این جزیره را هورن گذاشته‌اند. براساس یک افسانه محلی هند و رابی اسم زوجی عاشق بوده که به این جزیره می‌آیند. معروف است که اینجا جزیره‌ایست‌ خالی از سکنه ولی بنا بر سرشماری حدود ۱۹۱ نفر در جزیره زندگی می‌کنند. که اکثرشان ماهیگیر و عرب تبارند. همچنین در این جزیره پاسگاه پلیس، مدرسه و درمانگاه وجود دارد.

برعکس جزیره هنگام یا قشم، در هندورابی خبری از صخره‌های بلند نیست. ارتفاع بلندترین نقطه ۴۳ متر است و برای شیرجه، باید به قسمت غربی بروید که صخره‌های بلند به چشم می‌خورند.

 

 

دسترسی به جزیره هندورابی از طریق قایق‌های چارتر موجود در اسکله ماهیگیری کیش امکان پذیر است. و شما یک ساعت و نیم بعد در جزیره خواهید بود. برخی میگویند رفتن از این اسکله به هندورابی سخت است و نیاز به هماهنگی با مسئولین مناطق آزاد دارد. از طریق بندرلنگه هم می‌توان به هندورابی رفت. نزدیکترین مسیر به این جزیره، بندر چیرویه واقع در بندر لنگه است. از این بندر تا هندورابی تنها ۲۰ دقیقه در راه هستید و با قایق موتوری می‌توانید به جزیره بروید. روستای چیرویه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است و زمینی هم میشود به آن رسید.

 

 

قسمت‌های شمالی این جزیره کم عمق‌تر از جاهای دیگر است. پس بهتر است سواحل شمالی را برای غواصی و شنا انتخاب کنید. البته در سواحل شرقی شانس دیدن ستاره ماهی‌های زیادی را دارید. آنهایی که قصد کمپ کردن دارند بیشتر سواحل جنوبی را انتخاب می‌کنند.

 

 

آب جزیره از چاه یا از آب انبارها تامین می‌شود. پس اگر قصد سفر به جزیره هندورابی را دارید آب کافی برای خوردن با خودتان ببرید. جزیره، فقط یک سوپرمارکت دارد و خوراکی‌هایش چندان متنوع نیست. اما در بندر چیرویه می‌توانید خریدتان را انجام بدهید.

در کلوپ تفریحات آبی جزیره، امکان تفریحات آبی و همچنین استفاده از جت اسکی هم هست. موتورسواری دور جزیره با موتورهای۴ چرخ  در پیست موتورسواری و همچنین سافاری از تفریح‌های جزیره است. در سایت‌های شمالی و جنوبی جزیره شما می‌توانید جت اسکی، غواصی و بنانا سواری کنید.

 

 

 

تنوع جانوری در این جزیره خیلی زیادی است. سواحل شمالی پر از مرجان‌اند اما تنوع ماهی‌ها و آبزیان بیشتر است. جراح ماهیان، تن ماهیان دم زرد، یونیک، پیکاسو، ملوان و طوطی ماهیان از جمله این ماهیانند که کوچک و رنگارنگند.

یکی از جاذبه‌های این جزیره تماشای تخم گذاری لاک پشت‌هاست از نیمه اسفند تا نیمه خرداد است. گرچه بهترین فصل سفر به این جزیره را آذر تا فروردین می‌دانند. در بقیه مواقع سال هم از کیش تورهای یک روزه به مقصد این جزیره دایر است. ولی به خاطر شرجی بودن و دمای بالای هوا در تابستان، کمتر کسی‌ست که بخواهد به این منطقه برود.

 

 

 

 

 

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.