سد ساسانی پی پشت

سد ساسانی پی پشت قشم، در روستایی به همین نام واقع شده است. طی بررسی های به عمل آمده، قدمت ساخت و استفاده از این سد تاریخی و کهن را به دوره ساسانی نسبت می دهند. سد ساسانی پی پشت ، در ۳۷ کیلومتری و در بخش شمالی شهر قشم قرار دارد. این سد، ۱۵ تا ۱۸ قرن پیش ساخته شده و همواره مانع خوبی در برابر طغیان بوده است.

سد ساسانی پی پشت

سد ساسانی پی پشت

سد ساسانی پی پشت یا آب‌بند پى‌پشت، در تنگه یک کوه ایجاد شده و مصالح به کار رفته در ساخت این سد، لاشه سنگ و ساروج بوده است. آب سد ساسانی پی پشت، موجب سرسبزی دشت‌هاى وسیع آن جا است. در قشم، آب شیرین برای نوشیدن انسان و حیوان و نیز رویش گیاه، ارزش حیاتی دارد. از قدیم با ساختن سد در تنگه ها، آب های شیرین فصل بارانی جمع آوری و به تدریج برای شرب و کشت مصرف می کردند.

سد ساسانی پی پشت

در دوره تسلط خارجى‌ها، از جمله انگلیسی ها و پرتغالی ها بر جزیره، چون آنها در زبان انگلیسى به سد، Dam مى‌گفتند؛ برخى پژوهشگران نیز، در کتاب‌ها و نوشته‌هاى خود درباره این سد، آب‌بند پى‌پشت را، ”سد دم“ نوشته‌اند که نادرست است و نام اصیل آن آب بند ساسانی پی پشت است. کارشناسان میراث فرهنگی تاکید کرده اند که این سد از نظر قدمت و سابقه تاریخی، بسیار حائز اهمیت بوده و یکی از سدهای مهم جزیره قشم می باشد.

 سد ساسانی پی پشت

نظر شما در مورد این مکان چیست ؟

Leave a Reply

Your email address will not be published.