بازار ماهی فروشان گورزانگ

بازار ماهی فروشان گورزانگ

 

بازار ماهی فروشان گورزانگ در شهرستان میناب -بخش بندرزک- قرار دارد و با روستای باغگلان و تم بلوچان مجاورت دارد. فاصله این روستا از میناب حدود 10 کیلومتر است و جمعیت آن حدود چهار هزار نفر است. کسب و کار مردم گورزانگ، کشاورزی و ماهی فروشی است.

ماهی های بازار ماهی فروشان گورزانگ

بازار روستای گورزانگ شهرستان میناب در گویش محلی به پاچال معروف است. این بازار قدیمی عرضه آبزیان در شرق هرمزگان، با وجود فضای کوچک، بخش زیادی از نیاز کشور را تامین می‌کند. روزانه حدود 20 تن انواع ماهی وارد این بازار شده و به استان های تهران، اصفهان، فارس و… فرستاده می‌شود.

فروشندگان بازار ماهی فروشان گورزانگ

چنان که اهالی روستای گورزانگ می گویند، این بازار حدود چهل سال پیش تاسیس شده است. انواع مختلف ماهی آن از کوه مبارک، جاسک، بریزگ، بندرکلاهی و خورهای میناب تامین می شوند. ماهی های این بازار توسط ماهی فروشان دوره گد نیز با موتور سیکلت در روستاهای اطراف توزیع می شود. علاوه بر آن دو کارخانه یخ سازی و تونل انجماد ماهی کنار بازار هستند. در محوطه بیرونی بازار نیز تعدادی از مردم به پاک کردن ماهی مشغول‌اند. بدین ترتیب بستر اشتغال به دلیل حضور این بازار برای جوانان فراهم شده است. چرا که تنها منبع درآمد بسیاری از اهالی از این بازار می باشد.

فروشنده بازار ماهی فروشان گورزانگ
فروشنده بازار ماهی فروشان گورزانگ

در بازار گورزانگ، ماهی های هوور، شیرماهی، تلال، گاریز، سنگسر، سرخو، سارم، و… قابل یافت شدن و خریدن است. این روستا هر ساله و به ویژه در ایام تعطیل و نوروز پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران باشد.

بازار ماهی فروشان گورزانگ


نظر شما در مورد این مکان چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.