بندر تاریخی کنگ

بندر کنگ و اطراف آن جزو حومه بندر لنگه به شمار مي‌آيد، در کنگ مساجد متعددي و مغازه‌هاي گوناگوني وجود دارد، بيشتر اهل کنگ از پيروان امام شافعي هستند، و به زبان فارسي تکلم مي‌کنند، اما نوشته‌هاي آنها به زبان عربي است و نامه‌ها و سندها را به زبان عربي تدوين مي‌نمايند.


بندر کنگ داراي تأسيسات برق، لوله کشي، بانک، مسجد، آب انبار (برکه) دبستان، راهنمايي دخترانه و دبيرستان پسرانه‌است.

تاريخچه کنگ
در زمان قديم شهر کنگ يکي از مراکز مهم دولت پرتغال بوده، در زماني که برتغاليها تسلط بر خليج فارس و منطقه داشته‌اند، لنگرگاهي در کنگ ساخته بودند که کشتي هاي بزرگ خودرا در آن لنگر مي‌کردند، همچنين قلعه بزرگي ساخته بودند که مقر حکم آنها بود، آثار اين قلعه در کنار دريا باقي مانده‌است، وقتي که آب دريا مَد مي‌يابد آب اطراف بقاياي اين قلعه را فرا مي‌گيرد، اما وقتي که آب دريا جزر است قسمتي بزرگي از قلعه نمايان مي‌شود، اين قلعه در پيش مردم کنگ به قلعه پرتغالي ها معروف است.

جمعيت
جمعيت شهر کنگ طبق سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ ، برابر با ۱۴۸۹۴ نفر بوده‌است.

 

ملاحان کنگ
در دوران قديم در بندر کنگ ۳۰ کشتي بزرگ وجود داشته که به سرپرستي ملاحان برجسته کنگي به وسيله آنها سفرهاي دريايي دراز به سوي هند، آفريقا، بصره، ممباسا، و محمره سفر مي‌کردند، وکالاهاي تجارتي مانند: خرما، الورد، المستکي، جوز، و لوز، سجاده، به هند و آفريقا و ممباسا مي‌بردند، واز آنجا چوب و چايي و پارچه به بندر کنگ مي‌آوردند.
گاهي اين کشتي‌ها در منطقه‌اي بنام «کوران» در راس جزيره قشم لنگر مي‌انداختند وبعد از مدتي توقف واستراحت به سفر خودشان ادامه مي‌دادند، وگاهي هم براي تعمير کشتي هاي خود به آنجا مي‌رفتند.

 

جاذبه های گردشگری بندر کنگ

برای اینکه بخواهید در این شهر بندری به گشت و گذار بپردازید باید بدانید که تقریبا ۵۶ هکتار از آن را بافت های تاریخی در بر گرفته است. در این منطقه می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی که دارد بادگیرها و منظره های زیبایی از دریا در این شهر قابل تماشا است که هر کدام می توانند تجربیات سفری عالی را برای شما به ارمغان بیاورند. از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می‌توان به قلعه لشتان، موزه مردم شناسی، موزه شخصی محمد ابراهیمی، مجسمه لنج مسی، پارک جنگی، خانه هنرمندان، خانه صنایع دستی، ‌قلعه پرتغالی‌ها، خانه گلبتان، برج مدور، برکه پنج تا، برکه دریا دولت،‌ بازار ماهی فروشان و جنگل‌های حفاظت شده آکاسیاتورتلیس اشاره کرد.

راه قلعه لشتان
روايت است که از قلعه پرتغالي ها تا قلعه لشتان که بر فراز کوه‌هاي بار چاه واقع است راهي زير زميني که قسمتي از اين راه مانند تونل ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان مي‌رفتند، مخصوصاً در ايام جنگ و شور وآشوب، از اين راه نيز ذخيره ومهمات براي کساني که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند مي‌رساندند. ( اطلاعات بیشتر )

 

غذا های محلی

پیشنهاد می کنیم که در طول سفرتان به بندر کنگ حتما چند غذای محلی این منطقه را که شامل گوبولی گوشت، برنج دوشاب، بریانی میگو، سمبوسه، نان لیتک یا رگاک می شود را میل کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.