سد استقلال میناب

سد استقلال

 
نمایی از سد استقلال میناب

سد میناب یا سد استقلال به همراه دریاچه مصنوعی آن از جاذبه های دیدنی شهرستان میناب به شمار می‌رود. این سد هر ساله مردم بومی و گردشگران را به سوی خود جذب می کند. از سال 1344 برری احداث سد آغاز شد و در سال 1353 عملیات اجرایی آن غاز شد. در نهایت از سال 1362 بهره برداری از این سد شروع شد و تا امروز ادامه دارد. بخش زیادی از آب سد میناب برای مصرف مردم بندرعباس به صورت آشامیدنی و مصارف صنایع شهر استفاده می‌شود. باقیمانده ی آن از طریق سیستم آبیاری به زمین های کشاورزی و باغ های شهرستان میناب می رود.

نمایی از سد استقلال میناب

از آب سد برای آبیاری ۱۰ هزار هکتار از باغ‌های میناب و تأمین آب شرب ساکنان بندرعباس استفاده می‌شود. مساحت کلی این سد به 19 کیلومتر مربع می رسد. پایه‌های سد که بخش اعظم فشار سد را انتقال می دهد، بر روی ماسه سنگهای نسبتا عریض (تقریبا ۱۲ متر) قرار گرفته‌اند.

نمایی از سد استقلال میناب

احداث این سد به دلیل اهداف متفاوتی بود از جمله؛ محافظت از مناطق زراعی در مقابل سیلاب، تنظیم آب رودخانه، وجود سیستم جدی آبیاری برای نخلستان ها با توجه به شرایط طبیعی و محدودیت ها، توسعه ی سطح زیر کشت، مقابله با معایب شوری زمین بعلت ارتباط آبهای شور زیرزمینی با سطح خاک. علاوه بر آن، به وسیله ی احداث این سد، آبیاری بیش از ده هزار هکتار از زمین های زراعی و باغ های اطراف و مصرف آب شرب شهر بندرعباس میسر شده است. بدین ترتیب، آب های جاری به جای پیوستن به دریا و هدر رفتن، در تقویت سفره  آب زیرزمینی استفاده شدند.

نمایی از سد استقلال میناب
نمایی از سد استقلال میناب

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.