پنجشنبه بازار میناب

پنجشنبه بازار میناب

 

پنجشنبه بازار میناب یکی از بازارهای قدیمی شهرستان میناب است. این بازار که از قطب های فروش صنایع دستی، دام و طیور، لباس های محلی و… می باشد. این اسم به این دلیل است که بازار در ششمین روز هر هفته، در مکان مشخصی دایر می‌شود. پنج‌شنبه بازار در مرکز شهر میناب قرار دارد. از یک سو به بازار می‌رسد و از سوی دیگر به میدان اصلی شهر متصل می‌شود. در قدیم راسته و قسمت‌های مختلف مجموعه پنج‌شنبه بازار میناب عبارت بودند از: راسته سلمانی‌ها، راسته هیزم فروش‌ها، راسته علوفه فروش‌ها، راسته سبدباف‌ها یا سبد فروشان و راسته میدان مسابقه که ویژه فروش حیواناتی نظیر اسب و الاغ بود. اما امروزه این بازار محل ارائه ی انواع صنایع دستی و تولیدات سنتی و خانگی است؛ از جمله خوردنی ها، تزئینات و پوشیدنی ها که بیشتر آن ها با کیفیت مناسب توسط زنان مینابی و روستاهای همجوار میناب تهیه می شوند. همان طور که از مناطق دیگر هم برای خرید به میناب سر زده می شود.

فروشندگان پنجشنبه بازار میناب

از جمله محصولاتی که در گذشته در پنجشنبه بازار میناب عرضه می‌شد می‌توان به کوزه، گراشی، سبد، حصیر، دم کش، گشته سوزو ده‌ها نوع صنایع دستی دیگر اشاره کرد.

پنج‌شنبه بازار پیشینه اصیل و چندصد ساله دارد. در زمان های قدیمی جمعیت زیادی برای داد و ستد به این بازار سر می‌زدند. در قدیم، هر گوشه‌ای از منطقه افراد مختلفی از پیر یا جوان، با فرهنگ‌ها، زبان و ظاهر مختلف، یافت می‌شدند. به همین دلیل امروزه، علاوه بر جنبه تجاری، از مناطق دیدنی و تاریخی میناب به شمار می رود. حتی مورخان از این بازار یاد می‌کنند و در کتب زیادی از بازار و اهمیت و جاذبه‌اش نام برده‌اند. گابریل آلفونس، پزشک و محقق اتریشی، به همراه همسرش درابتدای سده اخیر سه بار به ایران سفر کرده است. او از بازار میناب دیدن کرده و چنین تصویری از آن ارائه می‌دهد.

مرد چادر فروش در پنجشنبه بازار میناب
مرد فروشنده جهله در پنجشنبه بازار میناب

«در آنجا از اطراف و اکناف مردم بدوی چادرنشین گرد هم می‌آیند، چه از کوهستان چه از دشت، بلوچ‌ها با لباس‌های رنگارنگ، بشاگردی‌ها، مردم آراسته و جدی رودان و رودبار. به خصوص سبدهای زیبا آنجا عرصه می‌شود و…»

این بازار که روزهای پنجشنبه رونق می‌گرفت نه تنها اهالی این شهر، بلکه پذیرای کسبه و خریدارانی از شهرهایی از هرمزگان و فارس بود. حضور مردم در این مکان فراتر از یک فعالیت اقتصادی بوده است، در کنار داد و ستدهای رایج فرصت دیدوبازدید بیشتر و حتی وصلت و… در این بازار صورت می‌گرفته است.

زنان فروشنده در پنجشنبه بازار میناب
زنان فروشنده در پنجشنبه بازار میناب

پنج‌شنبه بازار میناب به همراه ۱۸ اثر دیگر در «فهرست معرف و در خطر ملی» به ثبت رسیده است.

مردی در پنجشنه بازار میناب

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.