مسجد جامع دلگشا (اهل سنت)

مسجد جامع دلگشا (اهل سنت)

 

 

 

 

یکی از مسجد هایی که قدمت بسیار زیادی در بندرعباس دارد مسجد جامع دلگشا است که با نام مسجد جامع اهل سنت نیز شناخته می شود. این مسجد بخاطر معماری زیبا و قدیمی دارای ظاهر بسیار زیبایی است. مسجد جامع دلگشا در سال 1175 هجری قمری  به وسیله “زین‌العابدین ابوالقاسم اِوَزی” ساخته شد. در سال 1354 شمسی  تعمیراتی در آن رخ داد. عملیات بازسازی مسجد جامع دلگشا در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسید. تنها بخشی که در آن تغییراتی به وجود نیامده و به عبارتی می توان گفت که دست نخورده باقی مانده، بخش شبستان مسجد است.

 

بنای قديمی مسجد شامل شبستانی با 12 ستون در وسط و ايوان های ستون‌دار است. از عناصر باقی مانده این بنا می توان به بخش ستون‌داری در وسط شبستان جديد نام برد که تنها قسمت قابل توجه و مطالعه بناست. اين بخش از شبستان دارای 12 ستون با پایه های استوانه ای و پايه‌ای مکعب است که ستون های آن در بالا به یکديگر اتصال پیدا کرده اند .

 

 در تعمیراتی که اواخر انجام داده اند ساقه و پايه ستون ها با قطعات سنگ نما پوشیده شده است. تزئینات گچی سر ستون ها و بخش های فوقانی آن ها را پوشانده است. اما بخش هایی که تازه به بنا اضافه شده و بر روی آن کار شده هیچگونه اصالت تاریخی ندارد.

 

بخش قدیمی مسجد دارای ستون های متعدد با سر ستون‌های گچبری شبیه به مسجد گله‌داری و مسجد دژگان است. این مسجد در محله دلگشا در کنار خيابان ساحلی بندر عباس، نبش بلوار طالقانی قرار گرفته است.

این بنا به شماره ۱۵۹۹ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌ است.

 

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sunnis Central Mosque (Delgosha)

 

 

 

 

 

What is your opinion about this place?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *