مسجد گله داری

مسجد گله داری

 

 

 

 

مسجد گله داری یکی از نقاط تاریخی گردشگری بندرعباس است. این مسجد در سال ۱۲۹۶ هجری قمری ساخته شد که دارای صحن، شبستان و مناره و منبری زیباست . شبستان بزرگ مسجد دارای ۳۶ ستون مزین به گچبری است. این بنای تاریخی در وسط شهر بندر عباس قراردارد.

 

این مسجد تاریخی در محله اوزي ها قرار گرفته و بر طبق کتيبه سنگي و تاریخی آن ، توسط حاج شيخ احمد گله داري- به جاي مسجد کوچکتري از قرن سيزدهم – بنا گرديده است.

 

شبستان مسجد که شکلی شبیه به مربع دارد، 16 ستون استوانه اي در آن قرار گرفته است. در واقع اگر بخواهیم آن را خوب توصیف کنیم، نیم ستون ها، چسپیده به دیوار مسجد قرار دارد. ستون ها و نيم ستون هاي مورد نظر توسط طاق هايي با قوس شکسته به همديگر متصل شده اند. پوشش شبستان، به کمک تيرهای چوبی یا تخته هاي چوبي و مخلوطی از کلوخه‌های سیمان و گچ است.

 

در تعميرات سال 1354 هجری شمسی، سطح زير سقف، با پوشش هاي جديد آکوستيک پوشانده شده است. در ميان ضلع غربي بنا، محرابي با تزيينات زيباي گچي قرار گرفته است. در قسمت جنوبی محراب این بنا، کمد و محفظه ای براي نگهداري کردن از کتاب ها و اشيايی که در مسجد مورد استفاده قرار میگیرد درست شده است. در قسمت های مختلف شبستان در کل 19 دروازه با درهاي چوبي و در قسمت شرقي و جنوبي شبستان، ایوان هایی که دارای یک ردیف ستون هستند ساخته شده اند.

 

شبستان و ستون ها در دوره اخير با قطعات سنگ نما پوشش داده شدند . در قسمت شمال شرقي مسجد ، گلدسته اي به ارتفاع تقريبي 8 متر با طرح استوانه اي و مأذنه اي بر بالاي آن ساخته شده است. در گوشه جنوبي شرقي صحن، منبر و گلدسته اي پلکاني به جا مانده که رو به ويراني است.

 

اين بنا به شماره 1595/3 به ثبت تاريخي رسيده است.

 

 

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Galeh-Dari Mosque

 

 

 

 

 

 

 

 

 

What is your opinion about this place?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *