کوه گنو

کوه گنو

 

 

 

 

یکی از نقاط دیدنی و گردشی بندر عباس کوه گنو است که خود دارای مناطق گوناگونی است. اين منطقه که به صورت حفاظت شده اداره می شود، در ۲۹ کيلومترى شمال غربى شهرستان بندرعباس قرار دارد. آب و هوایی که در کوه وجود دارد نسبت به آب و هوای گرمی که در بندر عباس وجود دارد، مطبوع تر و بهتر است و میتوان گفت که آب و هوای معتدلی را دارد. پوشش گياهى آن بسيار جالب و قابل‌توجه است؛ تنوع پوشش گیاهی که در این کوه وجود دارد بسیار جالب و مثال زدنی است. از دامنه تا قله کوه، شامل انواع درختهای گرمسيرى، ‌ استپ بيابانى، استپ کوهپايه‌‌اى و گونه‌هاى گياهى نواحى سردسيرى است.

 

 

در دامنه کوه، ابتدا بوته‌هاى پراکنده‌اى رشد کرده‌اند که انواع خانواده گندميان، گون و تک درخت‌هاى مغير (مغيلان) در ميان آن‌ها وجود دارد. بالاتر از دامنه، نوع گياهان تغيير مى‌کند؛ به طورى که در ارتفاع ۱۸۰۰ مترى، بادام وحشى گونه غالب را تشکيل مى‌دهد؛ به دلیل کاهش دما، درختان سردسيرى نظير کاج، سرو، زيتون وحشى و شمشاد وحشى به صورت انبوه روييده‌اند. زیادی اين درختان در استان هرمزگان تعجب‌آور است. از گياهان ديگر ارتفاعات گنو، انواع گياهان دارويى است که مورد توجه محققان و پژوهشگران مى‌باشند.

 

 

كوه گنو بیشتر از 360 گونه از گياهان آوندي كه تعداد کمی از آنها سرخس ها و بازدانگان و قسمت عمده آن ها را گياهان گل دار تشكيل مي دهند. همان گونه كه بیشتر مناطق خشك و بياباني است دو گروه بوته هاي چوبي و درختچه ها و گياهان كوتاه عمر يكساله از بيشترين تنوع برخوردارند.

 

 

چشمه‌هاي آب گنو

چشمه آب معدنی گنو یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می‌شود. آب چشمه گنو از دسته آبهای گوگردی خیلی گرم، کلر و سولفات، کلسیک گوگردی محسوب می‌شود. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطه اطراف چشمه پر از درختان نخل زیبا و سبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها مانند رودخانه کوچکی پس از طی چند کیلومتر با آب نسبتاً زیادی به صورت آبشار کوچکی به پایین سرازیر می‌شود.

 

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Geno Mountain

 

 

 

 

 

 

What is your opinion about this place?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *