عمارت کلاه ‌فرنگی

عمارت کلاه ‌فرنگی

 

 

 

 

عمارت “کلاه فرنگی” گمرک قدیمی و تاریخی شهر بندرعباس و محل تجارتخانه داخلی و خارجی بوده‌ است و مربوط به دوره صفویه می‌ باشد. این عمارت در مجاورت اسکله قدیمی بندرعباس که خود این اسکله نیز یکی از دیدنی‌های این شهر است در بلوار طالقانی قرار دارد. از آنجایی که فرهنگ و معماری اروپایی را در ساخت این عمارت به کار برده اند و از سبک های اروپایی در ساخت آن بهره برده اند به عمارت کلاه فرنگی شهرت پیدا کرده است.

 

این تصویر سیاه و سفید در مورخه ماه مِی 1917 میلادی از شهر بندرعباس گرفته شده، این تصویر جزئی از دارایی کتابخانه بریتانیا: دفتر هند شرقی ثبت و اوراق خصوصی می باشد.

نمایی از روبروی ساختمان گمرک شهر بندرعباس، ساختمان بزرگ در پس زمینه تصویر، و در جلوتر مردان و پسران بندرعباس قدیم را می بینید که در امتداد اسکله درگیر بارگیری و تخلیه بسته هایی هستند. این تصویر شاید قدیمی ترین تصویر از ساختمان کلاه فرنگی بندرعباس باشد.

مرکز تجاری هلندیها متعلق به کمپانی هند شرقی هلند VOC به همراه مرکز تجاری انگلیس اولین ساختمان های بزرگ و مستحکمی بودند که در شرق سورو (مرکز بندرعباس کنونی) بنا گشته است و هسته اولیه شهر گامرون (بندر عباس فعلی) را تشکیل می دادند.

در نقشه مربوط به این ساختمان سال 1698 ذکر گشته، به دنبال آن مراکز تجاری و کنسولی کشورهای مختلف جهان و کم کم مردم ، از اطراف بندرعباس و منطقه لارستان ، برای تجارت و کار به گامرون آمدند ،و شهر رونق گرفت ، محله های مختلف شکل گرفت و شهر گامرون شهرت جهانی یافت .

نظر شما در مورد این مکان چیست؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kolah Farangi Mansion

 

 

 

What is your opinion about this place?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *