جزیره کیش

جزیره کیش از توابع بخش کیش شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان می‌باشد. در گذشته این جزیره را به نام «قیس» می‌‌خواندند. شکل این جزیره بیضی مانند است و در ۱۲ کیلومتری ساحل شیبکوه واقع شده ‌است. کیش یک میلیون نفر گردشگر را سالانه به خود جذب می‌کند. این جزیره از شمال به کشور ایران پیوسته ، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به كشور امارات متحده عربی و از غرب به كشورهای بحرین و عربستان منتهی می‌شود.

 

 

جزیره کیش فاقد رودخانه دائمی بوده و تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد. نزدیکترین بندر ایران به جزیره کیش، بندر چارک می‌‌باشد که با این جزیره ۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

ساحلی نقره‌ای، آفتابی درخشان، آسمانی آبی، آب هایی نیلگون، هوایی پاک و آرامشی بی نظیر، جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است. بیشتر دیدنی‌هاى جزیره زیبای كیش شگفتی‌هایى است كه طبیعت طى سال هاى متمادى بوجود آورده است. یكى از شگقتی‌هاى جزیره مرجانی كیش، سواحل آن است، سواحلی نقره فام. كمتر نقاطى را در دنیا می‌توان یافت كه از لحاظ طبیعى این قدر دیدنى باشند. كف دریا به دلیل شفافیت و زلالى آب تا عمق چند مترى قابل مشاهده است و به صورت آكواریوم طبیعى در آمده است. کافی است چند تیکه نان در آب بیاندازید تا انواع و اقسام ماهی های رنگارنگ را دور خود ببینید.

آب و هوای جزیره کیش

کیش در محدوده مناطق گرم و خشک و تحت تاثیر آب و هوای بیابانی بوده و دارای تابستانی طولانی و گرم و زمستانی کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای جزیره تحت تاثیر توده‌های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در فصل زمستان انجام می‌گیرد. میزان رطوبت در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صد در صد نیز می‌رسد. کیش به لحاظ واقع شدن در منطقه صحرایی و خشک فاقد روزهای یخبندان است.

بهترین موقع سفر به کیش ماه‌های دی تا فروردین هستند. کیش در این ماه‌ها هوایی بسیار لطیف و دوست داشتنی دارد.

از پوشش‌‌های گیاهی کیش می‌‌توان به باغ‌های نخل خرما، درختان بومی کَهور ایرانی و کُنار و درختان غیر بومی مانند کهور پاکستانی (سمر)، اکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. در سال های گذشته این جزیره، مرکز تاکستان‌های معروفی بوده است و همچنین از زمان حضور پرتغالی‌ها در کیش، این جزیره یکی از مراکز رشد درخت کمیاب لور می‌ باشد.

وضعیت اقامتی، تفریحی و اقتصادی کیش

جزیره کیش دارای بیش از ۸۲۰۰ تخت اقامتی است که بیشترین تراکم امکانات اقامتی در ایران را داراست. این جزیره سالانه پذیرای بیش از یک میلیون نفر گردشگر خارجی و داخلی است؛ پلاژهای بانوان و آقایان، امکانات سوارکاری، پیست ۷۰ کیلومتری دوچرخه ‌سواری، کارتینگ، باگی، غواصی، جت‌ اسکی و اسکی روی آب نیز از دیگر امکانات گردشگری کیش است.

همچنین موقعیت منطقه آزاد اقتصادی این جزیره باعث شده تا مراکز خرید آن به یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش تبدیل شود. از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه می‌توان به نبود هرگونه چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی در خیابان‌ها و جاده‌های کیش و همچنین وجود بزرگترین پرچم ایران در این جزیره اشاره کرد.

 

 

نظر شما در مورد این جزیره چیه؟

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *