شهر بندرعباس مهمترین بندر جنوب ایران است. در زمانی که اسکندر، سرزمین ایران را فتح کرد، بندرعباس با نام هُرمیرزاد (Hormirzad) شناخته می شد. البته این شهر در محل فعلی نبود و شهر کوچکی در مسیر بندرعباس به میناب قرار داشت و مرکزیت بیشتر با جزیره هرمز بود. در زمان اشغال این منطقه به وسیله پرتغالی ها این مکان، گامبرون یا گامرون خوانده می شد، در سال ۱۶۲۲ میلادی شاه عباس توانست با کمک انگلیسی‌ها و توانمندی سردار ایرانی امام قلی خان دست پرتغالی‌ها را از این بندر کوتاه کند. به افتخار این پیروزی بزرگ بندر گامبرون به بندرعباس تغییر نام داد. در تقسیمات فعلی کشوری شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان و یکی از مهم‌ترین مراکز راهبردی و بازرگانی ایران در جوار خلیج فارس و دریای عمان می‌باشد. شهرستان بندرعباس در شمال تنگه هرمز قرار دارد. وسعت آن ۲۷۳۱۶ کیلومتر مربع است. این شهرستان از سمت شمال به شهرستان حاجی آباد و از سمت شرق به شهرستان‌های میناب و رودان، از غرب به شهرستانهای: بندرخمیر و بندر لنگه، پارسیان، بستک و از جنوب به خلیج فارس و جزیره قشم محدود می‌باشد. طول ساحل خلیج فارس واقع شده در این شهر حدود ۴۵ کیلومتر و ارتفاع شهر از سطح دریا ۱۰ متر می‌باشد. نزدیک‌ترین شهر به بندرعباس شهر قشم با حدود ۲۸ کیلومتر فاصله می‌باشد. بومیان بندرعباس به گویش بندری صحبت می‌کنند. از سوی دیگر حضور اقوام و مردم سرزمین های مختلف در طول تاریخ در این سرزمین باعث ایجاد زبانی ترکیبی متشکل از زبان های ایرانی باستان، بلوچی، انگلیسی، هندی، عربی و فارسی نو در بندرعباس گردیده است. مردمان این شهر بسیار خونگرم و مهمان نوازهستند. شهر بندرعباس دارای جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیاری نیز است که سفر به این شهر با خاطرات و تجربه های متفاوتی همراه است.

بیشتر بدانید

تورگردی

روی نقاط مورد نظر کلیک کنید


راهنمای نقشه

جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری اقامتگاه ها اقامتگاه ها

بهترین مناطق گردشگری بندرعباس


پارک ساحلی، پرطرفدارترین جاذبه بندرعباس

...


بیشتر بدانید

حمام گله داری

حمام گله داری در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در محله بازار اوزی ها و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. احداث این حمام در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری صورت گرفته ‌است. از سال 1379 تا به حال به عنوان موزه مردم شناسی استان هرمزگان مورد استفاده قرار می گیرد. پیشینه تاریخی حمام گله داری به دوره قاجاریه می رسد. یعنی زمانی که در حاشیه خلیج فارس و در بلوار ساحلی شهر اولین سنگ های بنای مسجد گله داری بر روی بستری رُسی خاک بر زمین گذاشته شد.


بیشتر بدانید

کوه گنو

یکی از نقاط دیدنی و گردشی بندر عباس کوه گنو است که خود دارای مناطق گوناگونی است. اين منطقه که به صورت حفاظت شده اداره می شود، در ۲۹ کيلومترى شمال غربى شهرستان بندرعباس قرار دارد. آب و هوایی که در کوه وجود دارد نسبت به آب و هوای گرمی که در بندر عباس وجود دارد، مطبوع تر و بهتر است و میتوان گفت که آب و هوای معتدلی را دارد. پوشش گياهى آن بسيار جالب و قابل‌توجه است؛ تنوع پوشش گیاهی که در این کوه وجود دارد بسیار جالب و مثال زدنی است. از دامنه تا قله کوه، شامل انواع درختهای گرمسيرى، ‌ استپ بيابانى، استپ کوهپايه‌‌اى و گونه‌هاى گياهى نواحى سردسيرى است.


بیشتر بدانید

موزه مردم شناسی خلیج فارس

موزه بزرگ مردم شناسی خلیج فارس در زمینی به مساحت تقریبی ۲۵ هزار متر مربع است. ساختمان موزه خلیج فارس نمونه ای نادر و گرانبها در معرفی معماری جنوب ایران است و بی تردید هماهنگی، صداقت، خلاقیت و توجه به ارزش های هنری، معماری و فرهنگی منطقه ای در موزه خلیج فارس متجلی شده است.
موزه در ۳ طبقه با زیر بنای ۲ هزار و ۴۰۰ متر مربع كه طبقه همكف یا اول دارای فضای معماری عمومی، خدماتی، كتابخانه تخصصی و نمایشگاه است، طبقه دوم به بخش مردم شناسی تعلق دارد كه شامل گالری بازار سنتی، آزادسازی قلعه هرمز، صید و صیادی است. طبقه سوم موزه نیز با توجه به غنای فرهنگی، تاریخی استان هرمزگان شامل بخش های باستان شناسی است.


بیشتر بدانید

مجموعه تفریحی آبگرم گنو

چشمه آب معدنی گنو یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. از آب این چشمه، جهت آبیاری نخلستان و استحمام استفاده می‌شود. این چشمه دو استخر زنانه و مردانه نسبتاً بزرگ دارد که به تأسیساتی مانند چندین رواق کوچک برای استراحت و اقامت مسافران، محل فروش نوشیدنی و غیره تجهیز شده است. محوطه اطراف چشمه پر از درختان نخل زیبا و سبز است. پساب این چشمه پس از خارج شدن از استخرها مانند رودخانه کوچکی پس از طی چند کیلومتر با آب نسبتاً زیادی به صورت آبشار کوچکی به پایین سرازیر می‌شود.


بیشتر بدانید

امامزاده سید مُظفر (علیه السلام)

سید مظفر یکی از فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است که در سال 402 هجری قمری در بندرعباس به وفات رسید و در همان جا دفن شد.
یکی از خصوصیاتی که باعث جذب شدن افراد به این بنا می شود معماری خاص آن است. ساختمان این زیارتگاه یک گنبد کاشی کاری شده دارد و باعث شده که بر میزان حالت معنوی این ساختمان اضافه شود و ساختمان را زیبا و جذاب و دلچسپ کند. یکی از بزرگترین نقاط مذهبی موجود در بندرعباس بارگاه مطهر امامزاده سید مظفر(علیه السلام) می باشد.


بیشتر بدانید