هرمز، جزیره‌ای بیضی شکل که نوعی گنبد نمکی است به مساحت ۴۲ کیلومتر مربع در ورودی خلیج فارس و 18 کیلومتری بندرعباس. این جزیره شگفت انگیز را به علت موقعیت جغرافیایی آن که در مجاورت با تنگه هرمز قرار دارد کلید خلیج فارس می دانند که هر ساله میزبان گردشگران زیادی در سرتا سر نقاط جهان است. این جزیره زیبا از شمال شرق به بندر عباس، از جنوب غرب به جزایر قشم و لارک محدود میگردد.

مهم ترین خصلت هرمز، رنگی بودن خاک ساحل و جزیره و دره ی نمکی در این جزیره است ، از سال 1387 در نیمه ی دوم سال که فصل مناسب سفر به مناطق جنوبی است هنرمندان را به ترسیم فرش خاکی بر روی زمین با استفاده از خاک های رنگی این جزیره کشانده است. ادعا می‌شود که این بزرگ‌ترین فرش خاکی جهان است!

از عجایب این جزیره می توان به خرچنگ های کوچکی که روی صخره ها زندگی می کنند، یا پوشش مرجانی فوق العاده زیبای کف دریا، تنوع بالای سنگ ها و کانی های موجود در این جزیره اشاره کرد. شنا کردن در خلیج فارس در کنار ساحل ماسه ای رنگارنگ این جزیره در هوای خنک پاییز یا بهار و غواصی در آبهای سطحی و مشاهده ی آبزیان در مد و مرجان ها هم یک تجربه ی خوب می باشد.

تورگردی

روی نقاط مورد نظر کلیک کنید


راهنمای نقشه

جاذبه های گردشگری جاذبه های گردشگری   اقامتگاه ها اقامتگاه ها

بهترین مناطق گردشگری هرمز


ساحل خونین، یکی از زیباترین جاذبه های کم نظیر هرمز

در لابه لای کوه های معدن خاک سرخ واقع شده که در آنجا غربالگیری خاک صورت میگیرد و مسیرمان با ورود ممنوع شروع می شود. اما نقطه اعجاب انگیز ما در ادامه راه است، ساحلی که رنگ خون به خود گرفته و قرمز شده است و نقطه اوج طبیعت هرمز را نشان میدهد. محل پیوند و یکی شدن خاک سرخ با دریای خلیج فارس بدون شک زیباست و هر کسی را به وجد خواهد آورد.

بیشتر بدانید

قلعه پرتغالی ها، بنایی مستحکم و یادگاری تلخ

در ۷۵۰ متری بندرگاه جزیره هرمز قلعه مشهور پرتغالی‌ها قرار گرفته است. این قلعه شاید عظیم‌ترین دژ استعماری باشد که در تاریخ سرزمین پارس بناشده است. هنوز هم دیواره‌های ضخیم، توپ‌های زنگ‌زده و عظمت بنا، زیبایی خاص این قلعه را حفظ کرده‌اند.

بیشتر بدانید

دره مجسمه ها و ساحل اسپانیایی

در این دره کوه های سخت و تیره ای وجود دارد که اگر با دقت به بالای کوه ها نگاه کنید اشکال جالبی می بینید که ساخته طبیعت است. این اشکال هر کدام گویی مجسمه خاصی هستند، اولین مجسمه ای که در فاصله ی دور به چشم می خورد مجسمه مرغ وخروسی است که بالای کوه ایستاده و به همدیگر نگاه می کنند، هرچه بیشتر پیش برویم با مجسمه های بیشتری رو برو می شویم. از میان این دره پر پیچ و خم که عبور کنید با ساحل فوق العاده زیبایی روبرو می شوید که البته رسیدن به آن و گذر از میان صخره ها خیلی آسان نیست. به گفته ی بومی های جزیره دلیل نام گذاری این منطقه به ساحل اسپانیایی، روایت یکی از گردشگران خارجی بوده که به گفته او “در تمامی سفرهایش به نقاط مختلف جهان مشابه این ساحل را فقط در کشور اسپانیا دیده که حتی این ساحل از ساحل اسپانیا هم زیبا و جذاب تر است”.

بیشتر بدانید

دره رنگین کمان

خاک جزیره هرمز به واسطه وجود منابع غنی و کانی های مختلف در یک عرصه ی کوچک، اجتماعی از رنگ های مختلف را در جوار یکدیگر شکل داده است. دره رنگین کمان از بخش ها و کوه هایی به رنگ های مختلف زرد، سفید و قرمز و ... تشکیل شده است که تلفیق این خاک های رنگی در کنار یکدیگر صحنه فوق العاده زیبایی را بوجود آورده . در این دره یک سنگ بزرگ وجود دارد که مشابه دو دست رو به آسمان است به گونه ای که هنگام وقوع باران آب از بین دو دست وارد گودال زیر سنگ می شود و تا مدت ها باقی می ماند. مردم هرمز از این خاک های رنگی در نقاشی و کار های هنری خود استفاده می کنند.

بیشتر بدانید

دره سکوت

سکوت مطلقی که در این دره حکفرماست باعث شده تا این مکان "دره سکوت" نامیده شود. از آنجایی که سنگ نمک انرژی بسیار مثبتی از خود آزاد میکند بعد از اینکه بخشی از زمان خود را در این دره سپری کنید قطعا حال بسیار خوبی خواهید داشت، به همین خاطر به این دره، دره انرژی نیز گفته میشود.

بیشتر بدانید

غار کریستال

و غار کوچکی که در نزدیکی دره سکوت قرار دارد ، با تغییر مسیر از میانه راه دره میتوانید به آن برسید، این غار محل تفکر و مراقبه بومی های جزیره بوده است. غاری که برای وارد شدن به آن باید چند قدمی را دولا راه بروید و بعد از آن به تالاری کوچک و شگفت انگیز خواهید رسیدکه کریستال های نمکی اش تمام توجه شما را به خود جلب می کند به طوری که تمام صحنه های دره سکوت را فراموش کنید، از دیدن دیوارها و قندیل های بلوری نمکی که از سقف غار آویزان شده اند خسته نخواهید شد.

بیشتر بدانید

فرش خاکی

فراموش نكنید؛ «خاك» یكی از دیدنی‌های هرمز است! وقتی كه می‌گوییم نقره‌ای و طلایی و سرخ، فقط واژه است، نقره‌ای خود طیفی می‌شود كه با رنگ آفتاب بازی می‌كند، گاهی كم‌رنگ‌تر و گاهی پررنگ‌تر، گاهی از فرط روشنایی به رنگ آسمان‌ها نزدیك می‌شود و گاهی از فرط تیرگی گویی می‌شود ذره‌ای از دل شب كه نور مهتاب بر آن می‌تابد.بقیه رنگ‌ها نیز همین است، خاك سرخ فقط یك تمثیل است تا تو را به دنیای آرزوها و دنیای رنگ‌ها ببرد. خاك است و آفتاب و رنگ، آن‌قدر پرتلالو كه نقش خیال می‌زند و بسیاری كه نقش هنر در ذهن دارند، در مناسبت‌های مختلف بر ساحل این جزیره گردهم می‌آیند و فرشی از خاك با طرح‌های بكر ترسیم می‌كنند.
از سال 1387 در نیمه ی دوم سال که فصل مناسب سفر به مناطق جنوبی است، فرش خاكی هرمز كه با استفاده از خاك‌های رنگارنگ جزیره ترسیم می‌شود، بهانه‌ای است تا هنرمندان گردهم آیند و نقش خاك را بر دل زمین بزنند.
ادعا می‌شود که این بزرگ‌ترین فرش خاکی جهان است!
البته مدتی‌ست که این رویداد به دلیل جلوگیری از هدر رفتن خاک رنگین و طبیعت ناب جزیره هرمز برگزار نمی شود.

بیشتر بدانید

غار نمکی شمالی

سقف این غار را قندیل‌های نمک در اشکال مختلف پوشش داده‌اند که منظره‌ای بدیع را به وجود آورده است‌. جریان آب‌ نمک در کف غار نیز از منظره‌های دل‌پذیر غارهای نمکی است که در بعضی از فصل ها آب درون غار است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها می‌شود که شکل آن را پیوسته تغییر داده یا قندیل‌های جدیدی می‌سازد. باقی ماندن و تنفس در داخل غارهای نمکی می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند.

بیشتر بدانید